אררט

אררט גליון 10 | שבת יתרו


זכינו והגענו לגיליון העשירי של אררט. בגיליון זה הכנסנו את דברי הרב שרקי בעניין מקומו של יתרו, הגר\בן הנח, במיסוד המשטר הישראלי במדבר סיני. כמו כן כתב לנו הרב דוד שלם בנושא סיבת הגעת יתרו לעם ישראל. קיבלנו מכתב מלבב מבני נח שבהודו אשר חגגו ט"ו בשבט בפאר רב! אנו שמחים לשתף אותו ואת התמונות מהאירועים.
קשיי הקורונה לא פסחו על צוות הכותבים והעורכים שלנו. אנו מאחלים להם החלמה מהירה בתוך שאר חולי ישראל.

קריאה מחכימה,
מערכת אררט

"וישמע יתרו וגו' את כל אשר עשה א-לוהים למשה ולישראל עמו". לכאורה מה שיתרו שמע הוא כל המסופר לפני כן, כלומר יציאת מצרים. אם כך המשך הכתוב מיותר: "כי הוציא ה' את ישראל ממצרים", שכן זה מה שנאמר בתחילת הפסוק. לכן פירש בעל השל"ה שכוונת הכתוב אחרת, והיא שיתרו שמע את כל מה שה' עשה את משה לאלוהים, כלומר מושל, ככתוב "נתתיך אלוהים לפרעה", ושאת ישראל עשה אותם "עמו". כששומעים אומות העולם שיש בעולם אדם שמוסר את דבר ה' ושיש עם שחייו הם הביטוי הציבורי להשגחת ה' על עולמו, הם חפצים להידבק באומה זו, כי אז מתגלה להם שיש צדק בעולם, שהקב"ה עושה משפט דרך עמו, ושיש משמעות לעולם. יתרו הבין שההנהגה של א-לוהי ישראל שונה מכל מה שהכיר עד עתה, משום שהוא נוהג בצדק: "כי בדבר אשר זדו, עליהם". דוקא מתוך מידת הדין מתברר שיש בסיס בריא להיסטוריה, ומתוך כך יש מקום לעלות במעלות נוספות של אהבת ה' והדבקות בו.
"מדוע אתה יושב לבדך וכל העם נצב עליך מן הבקר עד הערב". כאשר ראה יתרו שמשה יושב, כמו שהבסיס של הזוית הישרה "יושב" על הארץ, והעם "ניצב" כמו הקו האנכי, באופן המסכן את יכולת עמידתו של משה, בא ונתן עצה, כדי שהבסיס והניצב יעמדו יחד. בזאת, הפך ל"יתר" שבמשולש, המחבר בין שתי צלעותיו של משולש ישר זוית. הוא "יתרו" של משה. מתברר שיש צורך בגורם חיצוני, הבא מחכמתם של אומות העולם בדמות חותן משה, על מנת שהתורה תופיע דרך הכלים של העולם המתוקן, בסיוע המתוקנים שבאומות. משום כך יש בעשרת הדברות 620 אותיות, כנגד תרי"ג מצוות של ישראל ועוד שבע מצוות בני נח, שהם עולים ביחד להיות כת"ר תורה.

שלום, ברוך השם!
אנו קהילות בני נח בשתי מדינות דוברות טלוגו - מדינות אנדרה פראדש וטלנגאנה, השוכנות בהודו. חגגנו בשמחה את "ט"ו בשבט" - חג לאילנות באופן מפליא ומופלא ב27 לינואר 2021. אנו, בני נח, ערכנו בפעם הראשונה את סדר ט"ו בשבט בפיקוח ובהדרכה של רבנים יהודים אורתודוכסים גדולים מישראל - מארגוני ברית עולם ובני אפרים. אנו שמחים מאוד לשתף ידיעה זו ומגוון תמונות מאירועים שנערכו על ידי יחידים.

הקב"ה, הכול יכול, הוציא את בני ישראל ממצרים בניסים גדולים כשבעצם היה אפשר להוציאם עם פחות ניסים או מכות יותר קשות, ובזמן קצר יותר מאשר מעל לחצי שנה של התראות, מכות, ניסים ו"הפסקות התרעננות" בין מכה למכה. בכלל ניסי המכות תכליתם פנימה, לחיזוק ובירור אמונתם של ישראל, אבל גם כדי שהמצריים ודרכם כל אומות העולם ידעו את מי שאמר והיה העולם.
יתרו בנוסף להיותו חותן משה היה כהן מדין, מנהיג דתי בכיר ואולי הבכיר ביותר. והוא שמע ובא, לא כביקור משפחתי ועל הדרך לקח טרמפ את ביתו אשת משה וילדיה, אלא בא להכיר דרך ישראל את ריבונו של עולם.
חז"ל במדרש (מכילתא יתרו פ"א, מובא ברש"י) שואלים מה השמועה שמע ובא? ועונים: קריעת ים סוף ומלחמת עמלק. מה שלא ברור דיו זה מה הכריח את חז"ל לדרוש דרשה זו והרי הפסוק עצמו אומר "את כל אשר עשה אלוקים למשה ולישראל כי הוציא ד' את ישראל ממצרים" ומה הוסיפו בדרשתם והרי קריעת ים סוף, על אף כל גודל הנס שלא היה כמותו לפניו ואחריו עד קיבוץ נדחי ישראל, היא בעצם סוף תהליך היציאה ממצרים וכבר רמוז בפסוק עצמו ובכלל מה הוסיפה מלחמה שהסתיימה ללא הכרעה סופית עם עמלק, שהוא לא יותר מאשר שבט נוודים קטן ושאם לא היינו חייבים לזכור אותו ואת מעשיו כל יום, היה נעלם בתהום הנשייה ההיסטורי של בליל שבטים נוודים באותה תקופה, מה כל כך היה חשוב לחז"ל להגיד שגם זה גרם לבואו של יתרו?
רבותינו בתלמוד (בבא מציעא קו.) אומרים שיש אכן ניסים גדולים ויש ניסים קטנים ולכל אחד תפקיד שונה. קריעת ים סוף היא כמובן נס גדול ומלחמת עמלק היא נס קטן, בדומה לסיפורי צדיקים, יש מהם שתפקידם לספר לנו את גדלו של הצדיק ויכולותיו המופלאות בכל קנה מידה ויש כאלה אשר תפקידם לספר את גודלו של הצדיק, דווקא מתוך דברים שיש גם ביכולתנו לעשות. אישית אני מעדיף להתחבר לאלו האחרונים.
חז"ל רצו להגיד לנו שאם יתרו היה שומע רק על קריעת ים סוף, אולי לא היה בא לראות את חתנו משה ואת עם ישראל, שהרי נס כזה, שהוא לגמרי מעל הטבע, כנראה שנעשה לעם שהוא כזה, שהוא לגמרי מעל הטבע, ומה לי בגוי לעם הזה? מה יצא לי מהמפגש איתם כשהם כל כך שונים ממני? ועל זה בא תשובת חז"ל: הוא שמע גם על מלחמת עמלק.
דווקא מלחמה לא מוכרעת עם שבט עלוב כזה, מראה לו שעם ישראל אמנם הוא אכן עם מיוחד עם א-ל מיוחד ואמיתי, אבל היכולת שלהם גם להילחם באופן טבעי ובכלל להתהלך בעולם באופן טבעי, היא היא נקודת ממשק שמאפשרת לו כגוי לרצות להיפגש עם ישראל ואלוקיו.
כבימי צאתנו ממצרים, גם כיום בשובנו לארץ ישראל. אם במסגרת מדינת ישראל נראה שדווקא בהתעסקותנו בכל תחומי החיים; כלכלה, צבא, סביבה, מדע ועוד, יש קריאה בשם השם, הרי זו הדרך היחידה שיכולה להביא את אומות העולם להתקרב להשם ולתקן עולם במלכות ד'.
אנו כבר רואים התעניינות באומות העולם לדבר ד' דרך ישראל, ואורח צדיקים כאור נוגה, הולך ואור. יראו עינינו וישמח ליבנו.
הרב דוד שלם הינו מורה הוראה בפסגת זאב, ירושלים, מחלקה לדוברי ספרדית בברית עולם.


להערות/הארות על העלון ובכלל ניתן לפנות למייל: shaharu@britolam.community
לסייע לנו במאמץ, להיות שותפים לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button